Ako vybrať matrac pre deti.

Ak nám záleží na kvalitnom spánku, tak výber toho správneho matraca tu hrá kľúčovú úlohu. No často zabúdame, že aj naše dospievajúce deti potrebujú taktiež kvalitnú podložku na spanie. Často sa totiž stáva, že dospievajúca mládež spí na starých matracoch po svojich starších súrodencoch, alebo značne starých matracoch plných roztočov. No a pretože deti ešte okamžite nepociťujú problémy spôsobené nekvalitným spánkom, otázku ich matracov neriešime. A to je veľká chyba. Dnes už kvalitné obchody ponúkajú matrace do postele určené práve pre dospievajúcu mládež za veľmi priaznivé ceny. Určite by sme nemali siahať po tých najlacnejších podložkách na spanie, ale pri výbere matraca pre naše dospievajúce deti by sme sa mali riadiť určitými pravidlami.

dievča

Niekedy do predajne príde rodič, ktorý kúpi pre svoje dieťa s tým najlepším úmyslom naozaj drahý a kvalitný matrac, ktorý je navyše aj zónovaný. No aj to môže byť v tomto prípade chyba. Ak totiž hovoríme o deťoch vo veku 4 až 14 rokov, ktoré majú výšku približne do 150 cm, tak kúpou zónovaného matraca robíme chybu. Takýto matrac má rôzne zóny tvrdosti, ktoré sú však stavané na výšku dospelého človeka. Takže pre malé deti sú úplne nevhodné. Pre deti tohto veku sú vhodné pružinové a penové matrace, ktoré pozostávajú z viacerých vrstiev. A nie sú zónované. Detský lekári odporúčajú matrace strednej tvrdosti, keďže deti sú vo vývoji a ešte významne rastú.

spiace diaťa

Pri kúpe treba taktiež dávať veľký dôraz na vzdušnosť matraca. Tie lepšie odvetrávajú všadeprítomnú vlhkosť a sú tak antialergické. Sú tým pádom veľmi vhodné pre dospievajúce deti, ktoré dnes trpia mnohými alergickými problémami. No a váš matrac pre dieťa by mal mať určite odnímateľný poťah, ktorý sa dá prať. Určite takýto prateľný poťah u dieťaťa oceníte. Tieto poťahy sú už dnes u kvalitných predajcov bežne dodávané k mnohým matracom, takže pri kúpe by s tým nemal byť žiaden problém.