Český výrobca textílií Pegas mení majiteľa. Najväčší akcionár predá svoj podiel

Posted on Business

Spoločnosť R2G Rohan Czech je bližšie k ovládnutiu textilnej spoločnosti Pegas Nonwovens. Najväčší akcionár sa pritom pôvodne staval k ponuke na odkúpenie akcií odmietavo. Či akcie chcú predať i ďalší akcionári investiční riaditeľ R2G Rohan Czech neuviedol.

koberec

Wood Textiles Holdings, najväčší akcionár firmy, totiž prijal ponuku na prevzatie svojho podielu. Wood Textiles Holding drží 29,98 percent akcií Pegasu. R2G Czech Rohan mala doteraz v textilke zhruba desatinu akcií.
"Konzultovali sme túto situáciu s našimi investormi, firmu máme stále radi, ale sú tu globálne záležitosti na trhu a rozhodli sme sa ponuku prijať," povedal Aktuálně.cz Jan Sýkora, spolumajiteľ Wood & Company.

Naráža tým na dlhodobý rast cien akcií na trhu a tiež na to, že podľa analytikov je cena asi o tretinu vyššia než u podobných firiem v rovnakom odvetví. Cena, ktorú ponúka R2G Rohan Czech je 1010 korún.

Medzi ďalších akcionárov Pegasu patria rôzne investiční fondy, napríklad tie, ktoré  spravuje investičná spoločnosť NN Investment Partners. Prípadné prevzatie Pegasu by R2G vyšlo na približne osem miliárd korún. Hodnota podielu Wood Textiles Holdings je zhruba 2,65 miliardy korún.

R2G Rohan Czech, skupina podnikateľov, ktorí zbohatli z gumárstva a vývoja antivírusov, oficiálne zverejnila podmienky dobrovoľnej ponuky akcionárom Pegasu na konci augusta. Predstavenstvo textilky na to vtedy reagovalo tým, že ponuka je primeraná. Hlavný akcionár sa však pôvodne staval k plánu  R2G Rohan Czech odmietavo.

pleny

Pegas je najväčším stredoeurópskym producentom takzvaných netkaných textílií, ktoré sa vyrábajú z plastov. Materiál sa používa hlavne v detských plienkach, v plienkach pre seniorov alebo pri výrobe dámskych vložiek. Textílie z Pegasu ale nájdu využitie i v zdravotníctve, stavebníctve alebo poľnohospodárstve.
Firma zamestnáva takmer  600 ľudí a prevádzkuje niekoľko výrobných liniek, hlavne na predmestí Znojma. Továrne má i v Egypte a budúci rok chystá výrobu tiež v Juhoafrickej republike. 

Český výrobca textílií Pegas mení majiteľa. Najväčší akcionár predá svoj podiel
Share