Naučme deti šetriť

Posted on

O tom aké je dôležité šetrenie a rozumné hospodárenie s peniazmi by sme vedeli rozprávať. Ako ale naučiť a motivovať deti k šetreniu a lepšiemu hospodáreniu? Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Jedným s kritérií, ktoré ovplyvňujú perspektívnosť budúcnosti dieťaťa je aj finančná gramotnosť. Ako sme si všimli aj rôzne vzdelávacie programy sa zameriavajú na učenie detí k triezvemu hospodáreniu a narábaniu s peniazmi.

deti a finančná gramotnosť

Aj my ako rodičia máme veľký diel na tejto gramotnosti našich detí. Je preto na mieste aby sme ich viedli k samostatnému rozmýšľaniu a pozitívnym návykom v rámci financií. Začať pritom môžeme s jednoduchými hrami typu obchod, Monopoly, banka a mnohé ďalšie. Už vo veku desať rokov máme možnosť vidieť, ako si predstavuje dieťa hospodárenie s peniazmi. Je to preto vhodný vek na zavedenie vreckového. To si deti môžu odkladať alebo s ním manipulovať podľa vlastného uváženia a nadobúdať tak zodpovednosť za svoje peniaze.

Možností máme pritom hneď niekoľko. Od klasického vreckového,,na ruku,, cez detský účet s kartou či smart náramkom prostredníctvom ktorých deti môžu platiť v obchodoch. Finančná gramotnosť ale nie je iba o manipulácii s peniazmi v rovine aktuálnej – teda v rozmedzí týždňov alebo mesiaca. Správne by sme mali deti učiť vážiť si hodnotu financií aj do budúcna. V rozmedzí niekoľkých rokov. Odmenou budú vedomosti z finančného sektora a triezvy pohľad na vec. Takto si upevnia vedomosti nielen pre blízke obdobie ale aj pre ďalekú budúcnosť.

finančná gramotnosť pre deti formou jednoduchého investovania

Nie je preto na škodu učiť ich ako správne svoje peniaze investovať. Práve naopak. Je jasné, že deti ktoré mali možnosť rozumne investovať v skoršom veku pod vedením rodičov, boli v budúcnosti úspešnejšie ako dospelý jedinci. Začať môžeme jednoducho od kúpy strieborných mincí. Je to bezpečné, jednoduché a ako stvorené pre prvé investovanie. Hodnotu svojho vkladu si môžete sledovať spolu a aj názorne ukázať, ako im ich financie aj keď pomalšie ale s istotou rastú. Je na nás aby sme vychovávali rozumných jedincov s jasnou predstavou o fungovaní finančného sveta.