Pijeme naozaj čistú vodu

Pitie čistej vody je pre zdravie mimoriadne prospešné. Pijeme ale naozaj čistú vodu? Aj voda môže obsahovať zdraviu škodlivé látky. Stačí jednoduchý test. Voda je základom pre náš organizmus. My samy sme tvorený z 80% vodou. Je preto dôležité pre zachovanie zdravia svoje telo pravidelne hydratovať. To stráca určité percento vody neustále. V letných mesiacoch a vyšších teplotách sme dehydrovaný oveľa skôr a oveľa viac. Riešením je pravidelné dopĺňanie tekutín ideálne v podobe čistej vody.

pitná voda musí byť nezávadná

Je ale voda naozaj to pravé? Samozrejme že áno, za predpokladu, že voda ktorú pijeme je zdravotne nezávadná. Kontaminácia mikroplastami či ťažkými kovmi nie je ničím výnimočným pre túto dobu. Vďaka priemyslom a hospodáreniu s pôdou sa môže stať, že v podzemnej vode nachádzame prvky, ktoré do nej nepatria. Pesticídy, ťažké kovy, oxidačné formy, mikroorganizmy – to všetko môže znehodnotiť jej dobré vlastnosti.

Rovnako nevhodná je príliš mäkká voda alebo naopak príliš tvrdá voda. Tvrdá voda je častou príčinou pri poruchách spotrebičov ako napríklad práčky alebo sušičky. Vodný kameň zanáša prietokové rúry a čoskoro sa stávajú nepriechodné. Zistiť pritom či je naša voda vhodná na pitie a či neobsahuje niektoré z látok, ktoré by mohli poškodiť organizmus je celkom jednoduché.

test kvality vody je istota

Na trhu máme hneď niekoľko testov kvality vody. Niektoré jednoduchšie si môžeme samy vykonať aj v domácom prostredí. Vďaka svojej jednoduchej dostupnosti si teda vieme okamžite preveriť stav domácej vody. Pre rozsiahlejšiu kontrolu a hlbšie preverovanie zložiek je istejšie vykonať chemický rozbor vody. Ten sa vykonáva v laboratóriu za prísnych podmienok. Výsledkom je kompletný rozbor všetkých zložiek, ktoré sa v odobratej vzorke nachádzajú. Je teda iba na zákazníkovi či si zvoli jednoduchý test vykonávaný v domácom prostredí alebo kompletný rozbor preverovaný laboratórnym postupom.