Mobilné domy: Lacné bývanie v blízkej budúcnosti?

Keď sa povie dom, väčšinou si predstavíme drahú a mohutnú stavbu doživotne ukotvenú stále na tom istom mieste. Prípadne si predstavíme prenájom bytu v panelákovom centre mesta. Je však dosť možné, že v najbližšej budúcnosti sa stále častejšie budeme baviť aj o takzvaných mobilných domoch.

  • O lacných domčekoch, ktoré nie sú viazané na jedno miesto a v prípade záujmu sa dajú previesť na dohodnutý pozemok.

pozemok, húpačka

Toto lacné riešenie dostupných priestorov je v Amerike známe už dlhé roky, už do minulého storočia, do Európy sa tento trend dostal až neskôr. V súčasnosti sa ale s touto alternatívou sezónneho či dokonca celoročného bývania stretávame aj v Česku a na Slovensku.

Niektorí našinci si ale možno stále pod týmto pojmom predstavia nejakú unimobunku či starý karavan, pravda je však taká, že mobilné domy sú pekné a estetické domčeky so slušnou, niekedy až prestížnou vnútornou výbavou a zariadením. Ponúkajú ich už aj slovenskí predajcovia a existuje hneď niekoľko dôvodov, komu a prečo sa nad nimi oplatí uvažovať:

mladý pár, pojazdné bývani

Je to cenovo výhodné a ekologické bývanie, ktoré sa dá využiť za rôznym účelom (podľa typu mobilného domu).

Európania vrátane Čechov aj Slovákov ich asi najčastejšie využívajú ako rekreačné sídla. Sympatický domček s pomerne luxusným vybavením vo vnútri sa postará o to, že dovolenku si budete môcť užiť v pohodlí a naplno počas celej sezóny.

Ak si ale vyberiete správny mobilný dom, resp. s vhodným zariadením a výbavou, môže poslúžiť aj k celoročnému bývaniu, ak napríklad ponáhľate s vlastným bývaním a nemáte dostatok peňazí ani na menší rodinný dom. Tiež môže ísť o akési „náhradné“ alebo dočasné bývanie, o určitú istotu v zálohe.

Stále väčší dopyt ale po nich však majú aj menšie firmy a podnikatelia, ktorí ich funkčne využívajú ako svoje administratívne pracovisko, v ktorom sa môžu nerušene sústrediť na svoju prácu a plánovanie.