Horkýže Slíže


Dnes už veľmi dobre známa kapela Horkýže Slíže začínala ako inak, v garáži a hrala taký jednoduchý, no svojský punk-rock/grundge. Ich texty však neboli nihilistické, skôr vedeli rozosmiať a myslím, že aj kvôli tým veselým a netradičným textom sa stali obľúbenými. Na Slovensku už majú veľkú popularitu, no vraj v Česku ešte väčšiu.

publikum

Ide o sympatickú kapelu, ktorá sa aj napriek úspechom nejako významne nezmenila. Stále sú duchom takí veselí „pankáči“ a nemajú problém prísť zahrať na takmer hociakú udalosť. Nedávno hrali napríklad na Hlohoveckom jarmoku a to na námestí, čiže o vstupnom myslím ani nebola reč. Určite tam neprišli zahrať aby zbohatli. Zostáva na nich sympatické, že o svoj úspech sa zapríčinili tým, že zostali sami sebou a hudbu tvoria predovšetkým pre zábavu seba i fanúšikov. Nestali sa z nich „primadony“, ktoré by chodili len na najkomerčnejšie festivaly či podujatia a pýtali by si finančne náročnú čiastku, pričom by ťažili len zo svojho dávnejšieho úspechu.

•         Horkýže Slíže sú úplne opační a iní.
Stále tvoria nové veci a je stále cítiť, že sa tým zábavajú a dúfajú, že zabavia aj počúvajúcich. Aj napriek svojmu úspechu zahrajú i za malý poplatok, ani ich CD nosky nie sú finančne nadhodnotené. Ide o klasickú až nižšiu cenu. Pritom by si myslím zaslúžili i viac. Už len kvôli tomu sympatickému postoju, ale i skvelej a kvalitnej tvorbe.

hudba

•         Sú však „iní“ i v mnohých ďalších smeroch. Na popovú kultúru a hudbu sú príliš rebelantskí a tvrdí, pre fanúšikov undergroundej scény sú príliš veselí a obľúbení.  No aj napriek tomu si ich rada vypočuje jedna i druhá strana.
Bol som ešte dosť malý, žiak základnej školy a počúval som štýl- Horkýže Slíže. To bol môj štýl a takmer nič iné. Bolo samozrejmé, že som mal každý jeden album. Aj práve preto im chcem vzdať týmto článkom hold.

Ich oficiálna produkcia albumov sa datuje od roku 1996 až doteraz, tak si máme z čoho vybrať. No pre fanúšikov poradím, že cez internet sa dostaneme i k vôbec k prvému albumu, vlastne k prvej demo páske, s názvom Prvý Slíž.