Ako si vybrať správne. Dom alebo byt?


Pomer cena/kvalita nám je všetkým už dlhú dobu známy. Platí to ale aj pri výbere nášho príbytku?  Každý jeden z nás predsa potrebuje strechu nad hlavou. Pri rozhodnutí vybrať si ten správny domov je potrebné myslieť aj na to, či chcete dlhodobé bývanie alebo krátkodobé.

Ľudia, ktorí od narodenia bývajú v rodinnom dome, majú ťažšie prispôsobovanie sa bytu a taktiež ľudia, ktorí žijú od narodenia v byte, majú ťažšie prispôsobovanie sa rodinnému domu. Ak ste ale bez partnera, tak bude pre vás určite výhodnejšie bývanie v byte ako v rodinnom dome. Samozrejme aj ľudia, ktorí neplánujú rodinu. Ak ale plánujete rodinu, bude pre vás určite výhodnejší rodinný dom so záhradou. Deťom treba dať už v útlom veku veľký priestor, či už v rozhodovaní alebo v doslovnom slova zmysle. Preto dbajte na správny výber!

domek

Bývanie v byte je viac bezstarostné ako bývanie v krásnom vysnívanom domčeku. Všetci asi vieme, že bývať v byte je menej nákladné. Postaviť celý funkčný dom, cez kúpu pozemku, stavanie strechy až po zapájanie elektriny. Je tu aj jednoduchší variant a to zakúpenie už postaveného domu. Čo je v niektorých prípadoch určite menej nákladné, ale nie je tam ten pocit vlastného výberu, určite viete čo máme na mysli. Ak sa radíte do skupiny “samotárov“, tak bude pre vás určite vhodnejší variant kúpy bytu.

Avšak výber toho pravého je na každom zvlášť. Ako sa vraví – 100 ľudí, 100 chutí!

 

Výhody rodinného domu/bytu

 
Domov:
1.      Záhrada, v ktorej je viac možností ako si dokážete predstaviť – grillovačka, pestovanie, bazén,…
2.      Pokoj od otravných a hlučných susedov.
3.      Viac možností pre naše ratolesti.
4.      Väčšia možnosť výberu maznáčika (pes, mačka,…).

hotel
 
Byt:
1.      Jednoznačná výhoda bytu je cena.
2.      Jednoduchšia organizácia nábytku, doplnkov,..
3.      Niekomu samozrejme môže vyhovovať aj malý priestor, tak preto ho zaradíme medzi výhodu.
 

Nevýhody rodinného domu/bytu

 
Domov:
1.      Jeden z postrachov pri kúpe rodinného domu je cena, či už na postavenie domu alebo pri kúpe celého funkčného domu.
2.      Ako pri výhode bytu ľahšia organizácia nábytku a doplnkov, tak pri rodinnom dome to je zasa o mnoho ťažšie. Hlavne pri dohadovaní sa s partnerom. 

Byt:
1.      Mať v byte psa alebo mačku nie je vždy príjemné. Cez roztrhané papuče, pomočenú podlahu alebo aj nespokojnosť susedov.
2.      Susedia. Niekedy môžete mať na toto šťastie a niekedy nešťastie, ale nebudeme nikoho odsudzovať.
3.      Či už máte 2-izobý, 3-izbový, 4-izbový byt, stále tam nie je ten pocit, že môžete vyjsť kedykoľvek na vašu záhradu.
4.      A ako sme aj ku výhode bytu zaradili malý priestor, tak ho zaradíme aj tu. Pre niekoho to môže byť jeden z faktorov, prečo do bytu nechodiť.
 
Výhody a nevýhody sú pri každom z nás rôzne. Je to už len o nás a ako sa k tomu postavíme.