Naučte sa chápať svojho psíka

Prvé spoznávanie sa so psíkom môže byť problematické. Hlavne, keď ste si zobrali z útulku dospelého jedinca, ktorý má svoje zvyky a nálady. Milujete ho a preto by ste chceli vedieť ako sa cíti, či je šťastný, či mu niečo nechýba. Cvičitelia psov, ktorí sa im venujú celý život, vám k tomu môžu pomôcť. Isté je to, že hrou a zábavou s ním nič nepokazíte a urobíte ho najšťastnejším tvorom na svete

Pes nemá rozum ako človek, ale je to cítiaca bytosť. Od rasy psa závisí aj jeho inteligencia. Dlhším spolužitím sám spoznáte niektoré jeho návyky a nálady. Chce to len, aby ste ho pozorovali a časom vytušíte čo má rád a čo nie.
Väčšina psov svojho majiteľa miluje. Nájdu sa však psy, ktorí majú zakorenené gény svojich predkov, sú divokí a vzdorujú pánovi. Vtedy musíte vyhľadať cvičiteľa, venovať sa výcviku a mať pevnú ruku. Pes nie je zložité stvorenie, nemá ľudské správanie a jeho uspokojenie je jednoduchou záležitosťou.

psi

Pri výcviku psa musíte myslieť na to, že odmena, či trest musia prísť ihneď po akcii. Pes si nepamätá čo bolo pred dvomi hodinami a mohol by si vašu reakciu vysvetliť úplne opačne. Lepšie ako jeho strašenie je naučiť ho, že vám urobil radosť, keď vás poslúchol, alebo sa naučil novým kúskom.

Pre porozumenie psíkovi musíme sledovať jeho telo, zvuky, uši, chvost. Dávajte si pozor ak má pes chvost pevný a vztýčený, alebo ním trhano kýva. Ukazuje svoju dominanciu a preto buďte opatrný na jeho ďalšiu reakciu. Zlé je ak má chvost medzi nohami, vtedy sa bojí a môže nasledovať útok. Uvoľnené vrtenie chvostom je priateľské a pes sa teší.

ovčák

Submisívny pes uhýba očami, naopak ak vám pozerá priamo do očí a neuhne, je pripravený zaútočiť. Nie je dobré pozerať psovi dlho priamo do očí, môžete ho tým vyprovokovať k boju. Pozor na mierne zdvihnuté pery, pod ktorými trčia zuby, vtedy myslí na útok.
Pes, ktorý vám otrčí brucho a ľahne si na chrbát, sa vám podvolil a uznal vás za pána. Akceptuje, že ste nad ním a máte dominantné postavenie. Nebojte sa psíkov, môžu vycítiť váš strach. Keď chcete byť kamarát s neznámym psom, nechajte ho, aby prišiel za vami a sám vás oňuchal.