Materiály šperkov

Šperk je ozdobou pre každého človeka. Či si dáte na krk len jemnú retiazku so striebra a k tomu nenápadný náramok, alebo hrubú zlatú reťaz je len na vás. O každom človeku šperk niečo prezrádza. Napríklad rôzne náramky a dlhé náhrdelníky s tmavších goralov sú znakom ľudí, ktorý sú spojení s prírodou, často sa takto vyznačujú ľudia budhisticky založení, alebo sa to tým ľuďom iba páči. Ženy, ktoré siahajú po nenápadných šperkoch nechcú byť moc výrazné. Zasa muži s veľkými a hrubými reťazami zo zlata a zlatými prsteňmi na každom prste vo vás evokujú chlapa, ktorý rás na seba poukazuje a predovšetkým na svoj majetok. Ľudia si často kupujú drahšie šperky aby ukázali celému svetu, že na to majú.
Aký materiál pre šperk by ste si zvolili?

ocelové šperky

Zlato
Šestnásta najdrahšia látka na svete a najdrahší kov. Rovnako aj šperky z tohto kovu sú pomerne drahé. Je to veľmi stabilný kov. Pri výrobe sa používa rýdze zlato, pretože je mäkké. Ak sa zmieša zlato s rôznymi prímesami vzniká červené, rúžové alebo biele. Puncová značka vyjadruje rýdzosť kovu. To sa určuje číslom. Jednotkou váhy zlata je karát. Najrýdzejšie zlato má dvadsaťštyri karátov. Zlato občas sčerná. Na to existujú rôzne vaty, handričky alebo vodičky. Na kvalite to nič nemení.

Striebro
Je asi najviac využívaným kovom. Rýdzosť striebra je opäť vyjadrované puncovým číslom. Oproti zlatu je tvrdšie. Avšak dá sa poškriabať, preto musíte byť opatrnejší. Ak nájdete rhódiované striebro, znamená to, že jeho životnosť je predlžená. Aj striebro rado sčernie, ale opäť ako pri zlate, dá sa tento defekt odstrániť rôznymi prípravkami.

zlato

Bižutéria
Asi najdostupnejšie a najlacnejšie šperky. Dostanete ich kúpiť v rôznych obchodoch s oblečením. Na pohľad je krásne avšak je to len obyčajný postriebrený kov, ktorý rád zoxiduje. Preto ho noste len na občasné príležitosti.
Ľudia často uvažujú či oceľ alebo bižutéria. Oba materiáli sú cenovo dostupné avšak rozdiely sú medzi nimi podstatné.