Nové pravidlá pre udeľovanie 13. a 14. platu

Predseda Slovenskej národnej strany (ďalej len „SNS“) spolu s predsedom poslaneckého klubu Národnej rady (ďalej len „NR“)Slovenskej republiky Tiborom Bernaťákom a štátnou tajomníčkou Ministerstva financií Danou Meager potvrdili informácie, ktoré sa týkajú zmien vyplácania 13. a 14. platu.

penízhe

Ako uviedol Tibor Bernaťák, tento legislatívny návrh by mal byť uvedený koncom januára na zasadnutí NR SR a konkrétne by to mala byť novelizácia až 3 zákonov:

-zákona o dani z príjmu

-zákonníka práce

-zákona o zdravotných a sociálnych odvodoch

Všetko je na báze dobrovoľnosti

Tieto navrhované zmeny by sa dotýkali iba pracujúcich vo firmách, ktoré by mali záujem tieto bonusy svojim zamestnancom vyplácať, čo znamená, že celý návrh bude pre zamestnávateľov len na základe dobrovoľnosti. Spolu s prínosom môžu tieto zmeny znamenať aj nejaké negatíva, hlavne v podmienkach pri vyplácaní bonusových platov. Vyplácanie 13.mzdy by pre bežného občana, zamestnaného v podniku alebo firme znamenalo podmienku, že v danej spoločnosti musí pracovať minimálne dva roky. Hovoríme o počiatočnej sume maximálne 500 euro. Zamestnanec, ktorý pracuje vo firme či podniku minimálne 4 roky by mal nárok na vyplatenie ďalšieho, teda 14. platu v decembri v nasledujúcom roku. Bonusy

však pracujúci nepocítia ihneď, ale až v polovici ďalšieho kalendárneho roka.

pracovní smlouva

Vzory zo zahraničia

Počas brífingu Andrej Danko porovnal spôsob vyplácania 13. a 14. platu spolu s vyplácaním týchto bonusov na Slovensku a v niektorých západných krajinách, napríklad Rakúsku či Portugalsku. V týchto krajinách sú tieto príplatky absolútnym štandardom, a preto ich systémy by sme si mali vziať za základ a stavať na ich skúsenostiach. Malý problém môže nastať v odvodovom zaťažení za 13. a 14. plat v sume 500 euro, ktorého výšku navrhla strana SNS. Z tejto sumy by nám v peňaženke malo zostať asi 480 euro. Postupom času pri nabiehaní na nový systém budú platiť aj nové pravidlá o výške odvodov, ktoré zaplatíme z týchto bonusových platov. 13. platy by mali byť do roka 2019 oslobodené od zdravotných odvodov, pre bežného občana by malo platiť oslobodenie aj od dane z príjmu a to by malo platiť aj pre 14. plat, ale s malým rozdielom. Pri tomto bonuse by zamestnanec mal dostať úľavu aj z platenia odvodov do sociálnej poisťovne.