Akú má vaša budova energetickú triedu?

Počuli ste už o tom, že každá nová a kolaudovaná budova musí mať aj energetický certifikát? Že načo? Aby sa tak jasne určila a kategorizovala jej energetická náročnosť alebo šetrnosť. Jednoducho táto informácia je už dnes u budovy povinná. Nové stavby musia mať u nás pri kolaudácii vystavený energetický certifikát budovy. Ten určuje ako úsporná daná budova je, koľko energie je v nej potrebnej na jednotlivé energetické úkony, ako sú ohrievanie vody, kúrenie, osvetlenie, vzduchotechnika, klimatizácia, elektroinštalácie a podobne. Firma, ktorá je oprávnená energetické certifikáty vydávať vám tieto hodnoty vie zmerať a podľa výsledkov meraní aj zaradiť budovu alebo dom do patričnej energetickej triedy medzi A až G.

stavba budovy

Pokiaľ si budete kupovať rodinný dom alebo byt v novostavbe, vyžiadajte si aj ich energetický certifikát, aby ste vedeli do akej triedy daná budova spadá. Dom, ktorý má kategóriu A bude určite menej energeticky náročný, ako dom v kategórii F alebo G.

Dnes už je energetický certifikát u nás povinný pri kolaudácii budovy, preto ich novšie budovy a domy už určite majú a môžete si tento údaj ľahko u majiteľa zistiť. Zaujímavý môže byť aj pri prenájme domu alebo bytu v novostavbe. Ak sa orientujete na nízku spotrebu a úsporu, možno vás energetická trieda prenajatého objektu bude zaujímať.

budova

Merania sa vykonávajú so špeciálnymi zariadeniami a kamerami a osoba, ktorá ich vykonáva musí mať príslušný certifikát a oprávnenie, že túto činnosť môže vykonávať. Preto sa obracajte iba na renomované firmy, akou je napríklad www.certifikaciabudovy.sk. Tam vám jednak odborne poradia, ako postupovať, na koho sa obrátiť a jednak vám priamo merania vedia spraviť a vystaviť energetický certifikát. Všetky podrobnosti nájdete na webe alebo kontaktných údajoch spoločnosti. Energetický cerfikát teda jednoznačne ozrejmi, akú má vaša budova energetickú triedu.