Iba správna farba na drevo dodá vášmu drevu zdravie i krásny vzhľad

Pokiaľ máte radi drevo, jeho úžasné vlastnosti vám rozhodne netreba predstavovať. Je to prírodný materiál, ktorý sa okrem charakteristickej vône vyznačuje aj odolnosťou, tepelnoizolačnými vlastnosťami a v neposlednom rade svojim nezameniteľným vzhľadom. Pokiaľ si jeho krásu a kvalitu chcete užívať dlhé roky, pravdepodobne sa to nezaobíde bez pravidelného ošetrovania. Ochranné prostriedky mu dodajú látky, ktoré budú drevo vyživovať zvonku aj zvnútra. Ako však vybrať tú správnu farbu na drevo a ako ju nanášať? Nemajte žiadne obavy, v nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko potrebné.

barevné figurky

Na trhu sú dostupné farby na drevo od výmyslu sveta

Ak ste sa už snažili tak trochu zorientovať v náteroch na drevo, pravdepodobne ste narazili na veľké množstvo výrobkov, z ktorých ste nevedeli vybrať ten pravý. Farba na drevo existuje v týchto variantoch: základné ošetrujúce nátery na drevo, lazúry, oleje, laky, moridlá či krycie farby na drevo. Lazúry a oleje majú podobné vlastnosti, slúžia zväčša na základné ošetrenie dreva. Takýto olejový náter vsiakne do dreva, vyživí ho zvnútra, no jeho vzhľad zostane prirodzený. Výhodou použitia olejov a lazúr je najmä to, že drevo zostane navonok akoby neporušené, avšak prostredníctvom náteru mu dodáte všetko to, čo potrebuje. Krycia farba na drevo sa využíva najmä vtedy, pokiaľ chceme úplne skryť štruktúru dreva, avšak aj pod kryciu farbu treba aplikovať prvotný ošetrujúci a priehľadný náter. Krycie farby na drevo je možné vybrať v rôznych farebných variáciách.

Ako nanášať farbu na drevo bezpečne a efektívne?

Ešte predtým, ako sa bezhlavo pustíte do ošetrovania dreva, premyslite si, čo všetko budete k tomu potrebovať. V prvom rade je potrebné drevo správne pripraviť. Odstráňte z neho starý náter. Farba dreva musí byť jednoliata, aby na nej po natretí nezostali fľaky. Potom drevo nastriekajte impregnačným prostriedkom, ktorý zabezpečí ochranu proti drevokazným organizmom. Následne postupujte podľa toho, akú farbu na drevo ste si zvolili. Dbajte na to, aby ste vždy drevo ošetrovali v exteriéri. Či už zvolíte prírodnú alebo chemickú farbu na drevo, určite nepodceňujte ochranné pracovné prostriedky ako sú rukavice a pracovné oblečenie.

barevné dřevo

Pravidelné používanie farieb na drevo zabezpečí vášmu drevu dlhovekosť. Nepodceňujte preto starostlivosť o tento krásny prírodný materiál. Pre viac informácií kliknite na webovú stránku https://carodreva.sk/.