Máme správny životný štýl?

Aj vy ste sa už veľa krát pristihli pri tom, že sa nestačíte čudovať, koľko všetkého ľudia kupujú? Stalo sa trendom doby nakupovať. Míňať.

městký úřas

  • Obchodné centrá v nedeľu

Normálny človek sa niekedy vybral v nedeľu s deťmi na prechádzku do lesa, alebo do mesta. Posedel na lavičke v parku. Pokochal sa krásou fontány, či padajúceho pestrofarebného lístia na jaseň. Alebo krásou zobúdzajúcej sa prírody na jar. Potešil sa spevom vtáčika . Nechal sa pohladiť vánkom po tvári. Pozoroval zázrak zobúdzania sa prírody. Aj malý  prebúdzajúci lístoček na zemi má svoje  čaro. Krása snežienok  je už niečo pomaly zabudnuté. Svoju krásu má aj pani zima. Milujem vŕzgajúci sneh pod nohami. Odlesk krásnej čerstvo zasneženej lúky. Je to ako pohľad na množstvo kryštálikov tesne poukladaných vedľa seba. Kam sa hrabú brilianty- túto krásu nikdy nedostihnú.

Dnes je trendom návšteva obchodných centier. Kam v nedeľu? Poďme sa prejsť do obchodu ! Dostali návštevu. Kam ju zoberú? Poďme sa prejsť do obchodu! Parkoviská pred obchodnými centrami sú zrazu malé. Hemží sa to tu ako na mravenisku, ktoré mnohí z nich ani len nevideli. Množstvo výfukových plynov nahradilo čerstvú vôňu lesa. Mladí, starí, dospelí, deti- všetci utekajú do obchodných centier. Tu sa stretávajú s priateľmi pri kávičke, tu chodia bezcieľne  z obchodu do obchodu, tu míňajú peniaze, ktoré už stratili pre nich zrejme svoju hodnotu.

obchodní dům

Množstvá potravín a iných rôznych vecí v košíkoch ma priam desia. Stali sme sa konzumentmi v prvom rade. Nejeme preto, aby sme žili ale zrazu mnohí žijú asi preto, aby jedli. Množstvá sladkosti, lupienkov, alkoholu- nik ma veru nepresvedčí, že je to v poriadku.

Najviac ma ale desí fakt, že sa tam vyberú pravidelne s deťmi každú nedeľu. Vždy do obchodného centra. Aká bude potom táto ďalšia generácia, ktorá možno nikdy nepila vodu zo studienky, neochutnala chuť čerstvo odtrhnutej lesnej jahôdky, nikdy nehľadala štvorlístok v tráve ?

Možno lepšia, lebo práve toto im bude chýbať a vrátia sa k prírode. K minimalizmu. Verím, že sa už v detstve nasýtia obchodov a zatúžia po návrate k prírode. Som skrátka večným optimistom.