Mlčanie je zlato


Mohli sme všimnúť, že veľa ľudí rozpráva o každom jednom kroku, ktorý spravili. A vraví sa, že najviac machruje, najviac mudruje ten, kto by sa mal v prvom rade pozrieť na seba a byť radšej chvíľu ticho.

seznámení

A možno sme si všimli, že ľudia, ktorí pôsobia úspešne, v podstate nikdy s nikým o svojich cestách výraznejšie nevraveli, robili si svoje, nikoho s tým v súkromí neobťažovali. A hľa, sú relatívne úspešní, ich úspech je pre dosť ľudí tajomstvom.
 Možno na tom niečo skutočne bude, že človek by mal ísť svojou cestou i bez zbytočných slov. Čím viac o tom rozpráva, tým to viac odďaľuje a tým sa menej sústredí. Bude to asi tým.

siluety

A možno v niektorých prípadoch, pokiaľ sa chválime kade-tade, môže nás začuť niekto neprajný a poznáte ten typ. Niekto má záľubu v podrazení, aj keď z toho v podstate nič nemá, no nestrpí, aby doprajal úspech niekomu inému. Ak nie on, potom nik.

Pokúsme sa teda odhaliť tajomstvo tých záhadných úspešných ľudí. Každopádne ako som už naznačil, väčšina z nich nie sú „kecky“. Konajú, nevravia. Presvedčí vás o tom i pár zaujímavých postrehov, ktoré tu napíšem.

•         Nepočuli sme z ich strany sťažnosti, že nenávidia svoju prácu.
Takéto sťažnosti bývajú v pracovnom kolektíve bežné, no tento úspešnejší typ sa podobným témam vyhýba.

otazník

•         Stáva sa pomerne často, že v pracovnom kolektíve sa nájde i zamestnancec, ktorému tá robota nejde zrovna rýchlo či ukážkovo. Iní ho vyčlenia, robia si z neho posmech, vyvyšujú  tým svoje ego. No úspešný človek miesto posmechu a urážok radšej pomôže. Tým sa skutočne zviditeľný a je to úctivejší prístup i voči dotyčnému zamestnacovi, ktorý má problém.
Mlčia o svojich politických názoroch. Vedia, že niektorí ľudia ich kvôli politickému názoru môžu znenávidieť, v podstate zbytočne si niektorých ľudí znepriatelí, vytvoria si o ňom zbytočne zlú mienku. Je to pravda a títo ľudia to vedia, zbytočne stratia sympatie. Predsa kolektív, ľudské vzťahy, zručnosť, prečo to spájať s politickým názorom?