Nový rok, opäť nové zmeny na železničných tratiach SR


Onedlho zrejme budeme svedkami ďalších zmien týkajúcich sa našich železničných tratí, nakoľko prichádza opäť väčšia konkurencia zo strany súkromných poskytovateľov. Konkrétnejšie povedané, vlaky poskytované súkromnými spoločnosťami dostanú príležitosť jazdiť po železničnej trase, po ktorej mali doteraz možnosť jazdiť iba vlaky štátnej železnice.

vlak

Stane sa tak na základe súťaže organizovanej štátom SR, ktorý chce dať súkromným dopravcom rovnoprávnejšie príležitosti. Na úseku trate 106 Košice – Žilina (Košice- Modlava nad Bodvou) tak v roku 2019 dostanú príležitosť súkromné vlaky na to, aby si zrovnali sily s tými štátnymi. Do popredia sa samozrejme bude pozerať i na celkové služby spojené so servisom, aký nám vlaky súkromných dopravcov poskytnú, respektíve na ich kvalitu. Týmto krokom chce navyše štát napomôcť alternatívnym poskytovateľom železničnej dopravy i finančnou čiastkou vo výške niekoľko desiatok miliónov eur.

Príležitosť zaujať a spolukonkurovať štátnym vlakom dostanú na spomenutom železničnom úseku, ktorý je z pohľadu štátu relatívne samostatný. Hlavnou náplňou súťaže je zaujať verejnosť inovovanými službami, na základe čoho sa sľubuje zvýšený záujem ľudí využívať tento štýl dopravy. Takýmto spôsobom, postupom času, záujmom verejnosti a vyvarovania  sa komplikácií a chybám sa odhaduje, že súkromné vlaky by na Slovensku mohli do budúcna jazdiť celkovo až po 35 železničných tratiach. Súkromní dopravcovia tak navyše budú od štátu poberať i potrebnú dotáciu s tým, že vlaky a ich servis už bude na osvedčenej, či priam lepšej úrovni a získajú dôveru k pravidelnému prevozu cestujúcich.

koleje

•         Môžeme teda očakávať nové služby spojené s vlakovou dopravou, nový servis, nové mašiny, ktoré budú pravdepodobne tichšie a rýchlejšie. Ale to posúdime až v roku 2019, kedy prebehne spomenutá súťaž.