PRE SLADKÝ DETSKÝ SPÁNOK

1. Na dobrý spánok treba myslieť už počas dňa. Dieťa primerane „unaviť“ najlepšie na čerstvom vzduchu. Bude lepšie zaspávať a spánok bude hlbší. Večera by mala byť ľahko stráviteľná, určite bez kofeínu (čierny čaj, čokoláda, kofola).

dítě

2. Pred spaním sa však treba stimulujúcim aktivitám vyhýbať. Aspoň hodinu pred spaním vypnúť televíziu, tablet, nebehať a neskákať. Miesto toho treba zaradiť relaxačné aktivity, napríklad čítať príbehy alebo pozerať obrazové knihy.

3. Zaviesť rutinu pred spaním. Dieťa sa rýchlo naučí, že po večernej hygiene (umytí zúbkov, učesaní a sprche) sa oblečie do pyžamka a ľahne si do postieľky.

4. Dodržiavať večierku a budíček. A áno i cez víkendy. Večierku treba načasovať podľa potrieb dieťaťa. Ak by bola príliš skoro, bude dlho zaspávať a ak príliš neskoro, dieťa môže chytiť tzv. „druhý dych“ a mať problém zaspať.

5. Dieťa by malo spať vždy na rovnakom mieste a to buď vo vlastnej postieľke alebo v posteli pri rodičoch.

6. Izbu treba pred spaním poriadne vyvetrať a udržiavať teplotu okolo 18-20 °C

7. Miestnosť treba zatemniť. Vhodne sú tzv. „Blackout“ závesy alebo rolety, ktoré zabraňujú prenikaniu rušivého svetla pouličných lámp do spalni. Iba v prípade, ak si to dieťa vyžaduje, môže byť izba nepriamo osvetlená tlmeným žltým svetielkom.

postýlka

8. Je nevhodne zaspávať pri zvukoch televízora alebo komerčného rádia. Prijemná tlmená a pomalá hudba môže byť naopak vhodnými podpornými faktormi zaspávania. Takzvaný „biely šum“ ako napríklad monotónny zvuk vysávača, tiež môže byť prospešný pri zaspávaní hlavne u veľmi malých detí.

9. Ak má dieťa ešte „denne spánky“, treba ich tiež načasovať tak, aby boli každý deň v rovnakom čase, najlepšie vo vlastnej izbea posteli. Po 16 hodine už nedávať dieťa spať, mohlo by mať potom problém s večerným zaspávaním.

Pri dodržiavaní týchto zásad sa samozrejme treba riadiť podľa vlastných možnosti a vyberať si spôsob, ktorý najviac vyhovuje. Tiež nesmieme zabúdať, že spálňa je miestnosť určená na spanie a nie je vhodné pobyt v nej používať ako trest za neposlušnosť dieťaťa počas dňa.