Prečo sa v dnešnej dobe všetko vyhadzuje?

Všetko. Nie je len všetko, ale skôr všetko2 (na druhú) sa vyhadzuje. Ani si to často neuvedomujeme, ale naše životy sú obkolesené vecami, ktoré sa rýchlo kazia a my sa ich potom zbavujeme. Naše životy už netvoria veci, ktoré sa používajú desiatky rokov, ale tento interval sa skrátil na pár rokov, ak máme šťastie. Ak nie, tak ich funkčnosť trvá len pár desiatok mesiacov a potom smerujú do koša.

stopka

Prečo je to tak?

Jeden múdry človek raz povedal, že v dnešnej dobe robíme z vecí, ktoré sa majú opotrebovávať veci spotrebné. A keď sa nad tým zamyslíme, tak tento človek mal naozaj pravdu. Pretože veci, ktoré voľakedy slúžili aj tridsať rokov, dnes vyhodíme po piatich a to môžeme byť ešte vraj radi. A za čo? Že máme ďalšie starosti a výdavky? No, to mi je teda doba… Doba, v ktorej žiadny vzťah netrvá večne, lebo však na čo. Aj tak sme boli spolu dosť dlho. Všetko fotky a darčeky vyhoďme alebo vráťme a začnime od začiatku s niekým úplne novým a iným. Kde sa vytratilo to čaro večnej a nestarnúcej lásky? Kde to zmizlo? Že ľudia spolu prekonávali všetky problémy? Kde je to, že budú spolu aj v dobrom AJ V ZLOM? Ostalo len v dobrom.. Prečo?

odpad

Potom naše životy končia tak ako končia… Tri krát šťastne rozvedená a má ďalšieho. No keď im to nebude klapať, tak ho znova vymení. A veď on je tiež už dva krát rozvedený, tak sa našli. Ale kto dnes nie je? To, že veci sú len na pár rokov nás prinútilo tak uvažovať aj o ľuďoch. Tiež sme voľakedy mali partnera na celý život… Ale dnes? Na pár rokov. Budeme radi, ak nám to vydrží desať rokov a potom môžeme oslavovať.  Tento dnešný životný štýl je veľmi smutný. Len na pár chvíľ a potom venovať čas znova od začiatku niečoho alebo niekomu inému.

Neustála zmena, žiadna istota.

To je presná charakteristika dnešnej doby. Každý sa chváli na sociálnych sieťach ako sa má perfektne. Ako sa mu darí. Aké má nové auto a neviem, čo všetko. Nikto tam nenapíše, že dnes reval, pretože zistil, že ho podvádza manželka. Jasne, takými vecami sa nechváli. Lebo nie sú pozitívne a chvályhodné. Ale o čom je to potom? Pred známymi sa prezentovať ako sa máme skvelo, ale iba pár ľudí nás naozaj pozná.. A aj tých si stále striedame ako spotrebné veci… A nielen tie. Aj tie, čo sa majú opotrebovávať, ale spotrebovávajú sa.