V čom bodujú hliníkové disky?

Veľa ľudí, resp. motoristov v súčasnosti dáva šancu atraktívnym hliníkovým diskom, hoci sú tieto drahšie. Aj napriek tomu ale naberajú na popularite a to pravdepodobne z dôvodu, že sa s nimi viažu aj ďalšie výhody a vlastnosti, než len estetický a krajší dizajn. Hoci áno, práve dizajn je jedným z hlavných dôvodov, prečo je o tieto typy diskov záujem. Väčšinou si totiž dávame záležať práve na tom, aby naše auto pôsobilo dostatočne štýlovo a o to viac sú elektróny ako dezent disky populárnejšie, ak majú byť súčasťou nejakého nového auta z vyššej triedy.

autá, preteky

Ako však bolo spomenuté, nie je to zasa iba o dizajne, elektróny majú oproti plechovým diskom nižšiu hmotnosť, tým pádom sa starajú napríklad o menšiu spotrebu paliva a sú šetrnejšie k opotrebeniu častí vozidla a z určitého hľadiska poskytujú aj lepšie jazdné vlastnosti (ľahšie zabáčanie, kratšia brzdná dráha).

Oproti plechovým diskom teda vyzerajú lepšie, ale sú z tohto hľadiska aj praktickejšie. Zhrňme si teda vlastnosti a výhody elektrónov v skratke:

Majú na prvý pohľad atraktívnejší vzhľad, lepšie sa prispôsobujú estetike vozidla. Majú nižšiu hmotnosť, čo sa podpisuje pod menšiu spotrebu paliva a menšie opotrebovanie súčastí. Pre jazdné vlastnosti je v prípade ľahkých hliníkových diskov špecifická kratšia brzdná dráha a ľahšie zabáčanie.

koleso, auto

Pozornosť by sme mali venovať aj stránke, akou je údržba a čistenie. V stručnosti povedzme, že čistenie hliníkových diskov prebieha ľahko a jednoduchšie ako u tých plechových. Špina a usadeniny sú ľahko dostupné a najlepšie je jednoducho prepláchnuť takýto disk vodou (keď už nie je horúci).

Ak sa o takéto disky budete starať, budú si uchovávať svoj nadradený vzhľad aj naďalej. Ich vzhľad a respektíve dizajn dokáže pozdvihnúť celkovú estetiku a výzor klasického či staršieho auta, no a pre luxusnejšie modely áut zostávajú elektróny v podstate výsadou.