Diablova veža


Diablova veža sa nachádza v okrese Black Hillsin Crook v štáte Wyoming, rozhodne patrí medzi najzaujímavejšie výletné miesta v USA. Je to obrovská sopečná skala, ktorá má výšku 386 metrov nad zemou a 1559 metrov nad morom, na úpätí má priemer 305 metrov.

 Diablova veža

Tvar veže, ktorý smeruje priamo k oblohe, je naplnený tenkými kúskami skál, ktoré umožňujú návštevníkom vyliezť na ňu. Hoci doba vzniku je stále neistá, geológovia zistili, ako skala vznikla. Zdá sa, že obrovská veža je v skutočnosti to, čo zostalo z veľkej masy horniny, ktorá vyšla na povrch cez niekoľko lôžok obklopujúcich sedimentárne skaly. Ako čas plynul, prirodzené pôsobenie ako napr. dážď, vietor a búrky postupne upravovali tvar veže eróziou sopečnej horniny.

 

Vlastnosti vulkanickej horniny spôsobujú, že veža ľahko mení svoj tvar. Tí, ktorí sa tam dostanú na správnom mieste a v správnom čase, si môžu všimnúť veľké kusy skál a dokonca aj stĺpy, ktoré padajú z hlavnej vulkanickej skaly. Kamene nachádzajúce sa na úpätí dokazujú, že počiatočný tvar veže bol oveľa väčší ako dnes.

 

Nie je to však geológia, ktorá priťahuje toľko ľudí k tomuto prírodnému majstrovskému dielu, ale jeho história.

 

Ako naznačujú dôkazy, názov Diablova veža bol daný plukovníkom Richardom Irvingom Dodgeom. Objavil skalné útvary počas jednej zo svojich expedícií v roku 1875. V skutočnosti plukovník pomenoval štruktúru „Veža zlého boha“, ale časom sa zmenil na Diablova veža. Má aj iné názvy, napríklad: „Grizzly Bear Lodge“, „Gray Horn Buttle“ a „He Hota Paha“.

 hora v Americe

S týmto miestom súvisí tiež množstvo legiend. Jedna z najpopulárnejších legiend o Diablovej veži pochádza z kmeňa Kiowa. Podľa nej sa raz vybralo sedem sestier z dediny do lesa. Keď sa prechádzali v divočine, stratili sa. Neskôr ich napadli obrovské medvede. Zatiaľ čo sa dievčatá modlili za prežitie, zem pod nimi začala stúpať k nebesám. Sedem dievčat sa zmenilo na hviezdy. Ako sa medvede snažili dostať na skalu, ich pazúry ju doškriabali.

 

Diablova veža zohrala úlohu aj vo filme Stephena Spielberga, blízke stretnutia tretieho druhu. Odohralo sa na nej stretnutie ľudí s mimozemšťanmi.