Hallstatt


Toto nádherné rakúske mestečko patrí medzi najkrajšie mestá pri jazere v celej Európe. Dokonca také krásne, že Číňania si vyrobili jeho presnú kópiu. Že žartujem? Vôbec. Prišli, všetko zdokumentovali a odkopírovali. Dokonca aj s fľakmi na domoch. Napriek tomu alebo vďaka tomu pravý Hallstatt navštevujú tisícky turistov po celý rok.

jezero

Kostnica

V minulosti sa do tohto mestečka nedali dostať inak ako loďou. A tak vznikol problém pri pochovávaní ľudí. Vymysleli to teda tak, že po úmrtí človeka sa zakopal, ale po nejakom čase ho znova vykopali a jeho kosti odložili do kostnice. Na jeho miesto potom mohli pochovať niekoho iného. Na jeho lebku napísali meno a dátum narodenia i úmrtia a vyzdobili ju tak ako si on za života zaželal. Ženské lebky zdobili väčšinou kvetmi a mužské brečtanom. Dnes sa v kostnici nachádza vyše 600 lebiek.

rakousko

Vyhliadka

Nad týmto malebným mestečkom sa tiahne pozemná kabínková lanovka. Má dosť strmé stúpanie a klesanie. Ak máte strach z výšok, neriskujte. Na kopci sa nachádza vyhliadka SKY WAY, z ktorej dovidíte skoro na celé mestečko a môžete obdivovať krásnu Alpskú prírodu.

rakouské jezero

Soľná baňa

Nejaký kilometer od vyhliadky sa nachádza soľná baňa. Táto soľ je morská a dostala sa tam ešte vtedy, keď sa prvotný kontinent Pangea rozdeľoval na ďalšie menšie kontinenty, ktoré poznáme dnes. Momentálne sa táto soľ stále ťaží. Na prehliadku v soľnej bani potrebujete ovládať minimálne angličtinu alebo nemčinu. Pred vstupom si musíte obliecť špeciálne oblečenie, ktoré vám poskytnú. Neskôr na drevených šmýkadlách pochopíte prečo. V tejto jaskyni sa nachádza najdlhšie šmýkadlo v Európe – vyše 60 m. Popri šmýkaní vás aj odfotia a vy si môžete fotografiu zakúpiť za 5 €. Von sa poveziete vláčikom. Po celej bani sú premietačky a je to tam určite na vyššej úrovni ako u nás na Slovensku.

Zaujímavé, že?