Kam investovať

Celý život do niečoho investujeme. Najskôr do vlastného vzdelania, potom do vlastného bývania, a neskôr do našich detí a ich vzdelania, aby sa mali lepšie ako my, aby si našli uplatnenie na trhu práce a mohli investovať ďalej.
Investovanie do komodít.

zlato

Zlato a striebro
Mať zlatú tehlu je asi tajným snom každého človeka. Dnes už nemusíte vylúpiť banku aby ste si takýto poklad mohli zaobstarať. Banky ponúkajú na predaj aj investičné zlaté tehly. Vybrať si môžete z rôznych hmotností, 1g, 10g, 100g, 500g ale môžete si kúpiť aj kilovú zlatú tehlu. Zlato má rýdzosť 999,í/1000. Či si už necháte tehličku doma vo vitríne, alebo trezore, alebo sa rozhodnete ju uschovať v banke je len Vašim rozhodnutím. Zlato je celosvetovo obchodovateľnou komoditou. Hodnota zlata ale na burzách mení svoju hodnotu. Raz je hore, potom dole.
Ak zlato nie je pre Vás, môžete si kúpiť aj striebornú tehlu.

diamant

Diamanty
Investičné diamanty – isto ste už o nich počuli. Podľa odborníkov je výhodnejšie investovať do týchto lesklých kamienkov. Vybrať si môžete z rôznych veľkostí diamantov (od 0.1 karátu až po niekoľko karátové diamanty), farieb, brusu a čistoty. Jeho cena závisí od všetkých týchto parametrov. Jeden menší priezračný a bezchybný diamant môže stáť viac ako väčší farebný diamant s kazom (prasklinou, alebo nejakou nečistotou vo vnútri). Ku každému investičnému diamantu dostanete aj certifikát pravosti, ktorý je zárukou toho, že Váš diamant nepochádza z konfliktných oblastí. Diamantmi môžete tiež platiť kdekoľvek na svete. Ich výhodou je, že ich cena neklesá. Buď sa drží na jednej úrovni, alebo stúpa. Za posledné desaťročia nebol zaznamenaní pokles ich ceny.

žena

Starožitnosti, umenie
Investíciou do oblasti umenia a starožitností si vyžaduje aj Vaše znalosti v tomto smere. Mali by ste poznať rozdiely medzi napodobeninami a originálmi. Preto je lepšie nakupovať tieto predmety v aukčných domoch (Sotheby´s, Christie,…). Tie zamestnávajú znalcov a odborníkov, ktorí sa za originalitu predmetu zaručia.
Investícia do umenia nemusí byť ale vždy nákladná. Ak Vám nechýba trpezlivosť môžete si kúpiť obraz umelca už teraz, počkať kedy vzrastie jeho popularita a predať ho neskôr, alebo ho zanechať svojim potomkom.
Cena umenia a starožitností každým rokom rastie. Obrazy napr. P. Picassa sa dnes predávajú sa desiatky, až stovky miliónov dolárov. V dobe, kedy žil si to nevedel nik ani predstaviť.
Takže, v prvom rade investujte do seba, do svojho vzdelania. Keď túto investíciu dobre zúročíte, otvorí sa Vám svet nekonečných možností.