Notebook alebo PC?

Veľa ľudí zvažuje nad týmito dvoma zariadeniami, avšak je nutne vedieť aspoň základne rozdiely medzi týmito zariadeniami. Hlavný rozdiel je ten, že notebook v porovnaní s osobným počítačom je ľahko prenosný, váhovo dostupnejší a kompatibilnejší. Aké sú však v porovnaní s PC jeho nevýhody? Aj keby sme napríklad mali 2 modelovo rovnaké grafické karty v oboch zariadeniach, v osobnom počítači tento hardware bude vždy výkonnejší. Je to preto, lebo osobný počítač dokáže znášať väčšie teploty vnútorných komponentov tým pádom sa do osobných počítačov dávajú vyššie taktované grafické karty.

počítač

Všeobecne osobný počítač slúži ľuďom, ktorý pracujú v softwaroch s náročným grafickým rozhraním a renderovanie ich projektov vyžaduje vysoké požiadavky na počítač. Nejedná sa o bežné upravovacie programy ako je Skicár alebo Movie Maker, ale o pokročilejšie editory ako je Adobe Photoshop, Premiere alebo Sony Vegas. Výkonnejší notebook by avšak mohol zvládať takéto typy operácií, avšak v dlhšom čase. Ďalšou výhodou PC oproti notebooku je tá, že na PC sme schopní vytvoriť väčšiu kapacitu, tým pádom sme schopný vytvárať väčšie projekty pre našu prácu.

Notebooky sú určené pre ľudí, ktorý chcú pohodlne či už surfovať, alebo prezerať si videa alebo rôzne snímky pohodlne na cestách alebo v pohodli svojej postele. Jednoducho povedané, chcú pritom relaxovať. Jednoduché práce, ako je napríklad písanie článkov v textovom editore alebo programovanie v programovacích jazykov notebook hravo zvládne. Existujú tzv. dva druhy notebookov. Kancelárske, ktoré slúžia na vyššie uvedené práce, a herné, ktoré sa svojím výkonom snažia priblížiť dnešným moderne vybaveným osobným počítačom.

monitor

Tieto notebooky sú spoľahlivé „nezasekávajú“ sa časom, avšak cenovo sú najdrahšie vo svojej kategórií. Je tomu tak preto, pretože obsahujú špeciálne grafické karty určené pre herné notebooky. Tak ak by sme to zhrnuli, ak nepatríte medzi náročných užívateľov a nepožadujete extra vysoký výkon kľudne siahnite po notebooku. V opačnom prípade sa oplatí kupovať PC.