Orient Express


Orient Express je synonymom luxusného cestovania. Orient Express je diaľkový osobný vlakový servis, ktorý bol v roku 1883 založený spoločnosťou Compagnie Internationale des Wagons-Lits. Trasa a vozne sa v priebehu času viackrát zmenili. Najčastejšie sa s Orient Expressom spájajú mestá Paríž a Istanbul, pôvodné konečné stanice trasy. Orient Express predstavoval pohodlnú a luxusnú cestu ešte v časoch, keď bolo cestovanie drsné a nebezpečné. Prvé menu vo vlaku boli ustrice, polievka s talianskou cestovinou, kambala so zelenou omáčkou, kuracie „à la chasseur“, hovädzie filé so zemiakmi, čokoládový puding a dezertový bufet.

 balon ve tvaru lokomotivy

V roku 1977 prestal vlak chodiť do Istanbulu, konečnou stanicou už bola Bukurešť. V roku 1991 sa trasa skrátila iba po Budapešť a v roku 2001 bola skrátená po Viedeň. Dňa 14. decembra 2009 prestala spoločnosť Orient Express fungovať, údajne kvôli vysokorýchlostným vlakom a nízko-nákladovým leteckým spoločnostiam. Vlaky Venice-Simplon Orient Express, ktoré patria súkromnej spoločnosti Orient-Express Hotels Ltd., ktorý používa originálne vozne Compagnie Internationale des Wagons-Lits z dvadsiatych a dvadsiatych rokov 20. storočia, pokračuje v trase z Londýna do Benátok a do ďalších destinácií v Európe vrátane pôvodnej trasy z Paríža do Istanbulu. V marci 2014 sa spoločnosť Orient-Express Hotels Ltd. premenovala na Belmond.

 

Archívy spoločnosti Compagnie Internationale des Wagons-Lits  obsahujú viac ako 100-ročnú históriu v podobe plagátov, fotografií, plánov a komunikačných materiálov, o ktoré majú záujem rôzne kultúrne, akademické alebo komerčné projekty.

 dvoubarevná růže

Zaujímavá vlaková súprava a trasa inšpirovala mnohých umelcov. Najznámejším dielom je román Vražda v Orient Expresse, ktorý napísala Agatha Christie, nachádza sa aj v románe Dracula, či filmoch s Jamesom Bondom. V roku 1991 ho v rámci svojho predstavenia kúzelník David Copperfield nechal zmiznúť.