Prečo je dobré pestovať kvety medzi zeleninou

Najdôležitejším prínosom pestovania kvetov medzi zeleninovými hriadkami je prilákať včely a užitočný hmyz vďaka ktorím tiež podstatne zvyšujete biodiverzitu.Môžete vysadiť kvety osobitne príťažlivé napríklad pre motýle a špecifický hmyz, ktorý by sa inak vo vašej záhrade nevyskytoval. Aby to fungovalo, je pri takomto pestovaní dôležité dodržať zopár základných pravidiel:

farma
 
Na to aby tento krehký systém spoľahlivo zabral, musíte vyberať kvety, ktoré kvitnú súčasne s vašimi zasadenými plodinami. Návody uvedené na obale vám prezradia presný čas kedy treba semienka vysiať aj čas kvitnutia. Je tiež dobré ich vysadiť v rozličných časových odstupoch, napríklad jedno až dvojtýždňových. aby ste zabezpečili nepretržité kvitnutie počas celej sezóny.
 
Zvážte aj tvar kvetu. Kvety, ktoré priťahujú motýle sú iné ako tie čo priťahujú včely alebo osy. Najlepšie sú s kompozitným tvarom ako sú cínie, sedmokrásky či slnečnice.

pěstování
 
Rozmiestnenie po záhrade je nemenej dôležité. Väčší efekt dosiahnete ak všetky kvety nezasadíte na jedno miesto ale budete striedať hriadky so zeleninou. Hriadky s kvetmi tiež môžete využiť ako hranicu medzi jednotlivými druhmi.
 
Výška rastlín je podstatná z hľadiska slnečného svitu. Určite nechcete aby rastlinky navzájom súperili o lepšie miesto. Preto je lepšie vysádzať kvety nižšie alebo rovnakej výšky ako je zelenina.
 
Záhradkári doporučujú pestovať hlavne letničky. Ľahko a rýchlo rastú a rastlina produkuje veľa kvetov.. Tak isto sa nemusíte obávať, že zostanú stále na rovnakom mieste ak by ste chceli na ďalší rok meniť dizajn vašej záhrady. Po sezóne vždy pozbierajte semienka a na jar vysejte na miesto, ktoré si sami vyberiete.

zahradnictví
 
Avšak ani na trvalky nezabúdajte. Sú najistejšou alternatívou ako prilákať čo najväčšie množstvo včiel. Vymedzte im priestor hlavne po okrajoch záhrady alebo na miesta, kde určite nebudú prekážať.