Strešná krytina, zo všedného domu spraví dizajnový

Každý z nás už bol v dome, alebo okolo takého aspoň prechádzal, ktorý mu utkvel v pamäti a povedal si, že by ho chcel vlastniť. Každý dom či stavba je výsledkom zladenia mnohých prvkov. Aj tá časť, ktorú vidíme zvonka je súzvukom desiatok, možno až stoviek týchto prvkov. Nato, aby nás takýto dom potom vedel okamžite zaujať, má vplyv aj na prvý pohľad tak nepodstatná vec akou je strešná krytina.

střechy

Strešná krytina a ako ju vyberať

Ako je napísané vyššie, estetická stránka je dôležitá. Nemala by však byť jedinou, ktorú berieme do úvahy, a preto by sme sa mali snažiť nájsť kompromis medzi dizajnom a funkčnosťou. Bez individuálneho a odborného prístupu nebude možné osadiť ani tú najčastejšie preferovanú strechu v tvare písmena A. Technológie pokročili aj v tejto oblasti a materiálov, z ktorých si vieme vybrať našu budúcu strešnú krytinu je viac než dosť. Máme možnosť zvoliť si pálenú či betónovú strešnú krytinu, ľahší variant vyrobený z plechu, vláknocementovú, tú z asfaltových šindľov alebo ľahšiu voľbu z asfaltovej krytiny. Strecha ako časť domu sa opäť neskladá len zo strešnej krytiny, aj keď je samozrejme jej najdôležitejšou časťou. Ak však má správne plniť svoju funkciu, je potrebné dbať pri výbere materiálov na ich kvalitu. Pokládkou strešnej krytiny svojpomocne by utrpela celá stavba po stránke odbornej i časovej. Je preto namieste osloviť výrobcu či predajcu strešnej krytiny, ktorí nám následne vedia odporučiť profesionálne firmy pôsobiace v tejto oblasti.

krytiny

Strešná krytina je teda vrchná vrstva strechy, ako sme písali vyššie, najčastejšie do tvaru A. Existujú však aj stavby s plochými strechami. Najvrchnejšiu vrstvu strechy potom tvoria zväčša plastové fólie (TPO a mPVC) alebo asfaltové pásy. Ekologické trendy prenikli aj do strešných krytín, pričom najmodernejším a najekologickejším variantom je vegetačná intenzívna alebo extenzívna strecha. Opäť by sme odporučili vyhľadať profesionálnu firmu, ktorá vie pomôcť aj s najväčším kameňom úrazu pri plochý strechách. Reč je správnom vyspádování a odvodnení. Prínosom mPVC fólie je, že nosná konštrukcia domu je zaťažená iba minimálne. Táto strešná krytina nie je limitovaná ročným obdobím. Na plášť striech sa kladú v pásoch, následne sa mechanicky kotvia alebo zaťažia vrstvou štrku. Vzájomné presahy takýchto pásov sa teplovzdušne zvárajú, čím zabezpečíme nepriepustnosť dažďovej vody. Variantom sú tiež asfaltové pásy, ktoré sa vyznačujú najmä vyššou životnosťou.

Pre ešte viac informácií a zaujímavých rád kliknite na https://krytina.sk/.