Voňavý život bez fajčenia


Na začiatok zaujímavá informácia. Je faktom, že už po 21 dňoch kontinuálnej pravidelnej činnosti, si človek dokáže vypestovať nový zvyk. Ten je pre neho samozrejmý a prirodzený. Či už ide o činnosť alebo nečinnosť. Takže väčšina z nás si už po troch týždňoch fajčenia vypestuje návyk a nemusíme o tom ani vedieť. Schopnosť prestať fajčiť závisí aj od toho, akých ľudí máme okolo seba. Jedná sa prevažne o nefajčiarov, fajčiarov, príležitostných fajčiarov, krátkodobých nefajčiarov…?

dým

Nehovorte „Skúšam prestať“. Už samotný výraz skúšam v človeku vyvoláva pocit, že môže zlyhať, možnosť neúspechu. Samozrejme, že sa o to „pokúsite“ zas inokedy a fajčíte ďalej. Poprípade sa opakovane „pokúšate“. Malo by ísť o premyslené a definitívne rozhodnutie s týmto zlozvykom skoncovať nadobro.

Pokúste sa o zmenu myslenia. Fajčenie škodí hlavne fajčiarovi a ľuďom okolo neho. Stojí veľa peňazí a prichádzate tak o zdravie, ako aj o priateľov – nefajčiarov (z časti áno). Nebojte sa, že ak seknete s fajčením tak prídete o kolegov z práce a blízkych priateľov – fajčiarov. Keď dofajčia, nájdu si vás. A ak nie, tak vám za to nestáli. Zato nefajčiari z vás budú po dofajčení cigarety cítiť odporný dym ešte dlho. A pokiaľ ide o oslavy narodenín, napríklad, niet nad „popolníkové“ pusy a smradľavé ruky pri gratuláciách. Dobré je si niektoré – pre vás rozhodujúce – fakty uvedomiť a vo chvíľkach, kedy je chuť na cigaretu najväčšia si ich pripomenúť.

cigareta

Pozitívne asociácie

Cigarety často skrátia a spríjemnia chvíle čakania. Napríklad čakáte v kaviarni na kamaráta a ku kapučínu si zapálite. Alebo si na škole kompenzujete stres pred skúškou fajčením. Zamestnanci firiem si radi pokecajú na obednej pauze, po dobrom jedle, s kolegami. Alebo na „fajčiarskej“ pauze doobeda a cítia sa super. Aj vy ste in, pretože pokiaľ fajčíte s nimi, dozviete sa o prémiách, ktoré sa idú rozdávať atď. –  a ste v centre diania. Spríjemňujete si čakanie. Cigaretka ku dobrej káve patrí  – volá sa to pozitívne asociácie. Každým zapálením si tento pocit prehlbujete a podporujete tak pozitívny obraz o sebe v čase, keď fajčíte.

cigo

Z toho vyplýva, že boj s inteligentnou a pevnou vôľou je tu už vopred beznádejný, pretože naše telo a mozog túžia po niečom inom. Bažia totiž po pozitívnom vneme a časom nás premôžu – aby sme opäť mali ten skvelý pocit, keď fajčíme. Je nutné tieto asociácie premeniť tak, aby sa nám fajčenie už nespájalo s niečím, čo je príjemné. Zadefinujme ho radšej ako niečo smrteľné, odpudivé, zlé, odporné, smradľavé, drahé, nezdravé a nechutné. Musí nás to demotivovať! 
A na záver malá rada. Keď ste raz prestali a nefajčíte, nerozprávajte o tom. Ak to niekto myslí vážne, nevadia mu fajčiar okolo neho a nepotiahne si nikdy.